ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը սեպտեմբերի 14-ին հանդիպեց Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպմանը ներկա էին նաեւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Մարիա Կարապետյանը եւ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Ողջունելով հյուրերին` Էդուարդ Աղաջանյանը նշեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը: Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծեց պատերազմի ընթացքում եւ դրանից հետո խաղաղության գործընթացի վերականգնման հարցում ԵՄ-ի ջանքերը:
Անդրադարձ կատարվեց տարածաշրջանում խաղաղության պահպանմանը: Էդուարդ Աղաջանյանի խոսքով` Հայաստանը պատրաստ է անել գործուն քայլեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատելու համար, սակայն ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժումը ՀՀ ինքնիշխան տարածք, Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների եւ պահվող այլ անձանց առկայությունը չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության վերահաստատմանը: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահը կարեւորեց եվրոպացի գործընկերների դերակատարությունը, մասնավորապես ճնշում գործադրելը Ադրբեջանի վրա` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո վերադառնալու բանակցությունների գործընթացին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը նշեց, որ ԵՄ-ն ցանկանում է նպաստել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը:

14 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян встретился с делегацией, возглавляемой спецпредставителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клааром.
На встрече также присутствовали член Постоянной комиссии НС по внешним связям М.Карапетян и глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин.
Приветствуя гостей, Э.Агаджанян отметил, что Армения высоко ценит сотрудничество с ЕС. Председатель комиссии подчеркнул усилия ЕС по восстановлению мирного процесса во время и после войны.
Упоминалось о поддержании мира в регионе. По словам Э.Агаджаняна, Армения готова к действенным шагам по установлению прочного мира в регионе, но вторжение азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию РА, наличие армянских военнопленных и других удерживаемых лиц в Азербайджане не способствуют восстановлению мира в регионе. В этом контексте председатель комиссии подчеркнул роль европейских партнеров, в частности, в оказании давления на Азербайджан с целью возвращения к переговорному процессу под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Спецпредставитель ЕС Тойво Клаар отметил, что Евросоюз желает содействовать установлению миру в регионе.